W literaturze spotyka się różne podejście do klasyfikacji chorób psychosomatycznych. Jednak większość autorów jest zgodna, że są to schorzenia w których etiologii, przebiegu oraz terapii istotną rolę spełniają czynniki psychiczne (głównie emocjonalne).
Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne uznało termin psychosomatyka za wieloznaczny i wprowadziło termin „psychofizjologiczne zaburzenia wegetatywne i trzewne„.
Zastąpiono nim nazwy takich chorób jak nerwica żołądka czy nerwica serca. Choroby psychosomatyczne, według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób zaliczono do psychonerwic.
Aktualnie zaburzenia te częściowo mieszczą się (zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia – ICD 10) w jednej grupie z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami o charakterze nerwicowym, związanych ze stresem i zaburzeniami somatycznymi, częściowo zaś umieszczane są pośród zespołów behawioralnych z zaburzeniami fizjologicznymi, np. nieorganiczne zaburzenia snu czy dysfunkcje seksualne niespowodowane zaburzeniami organicznymi ani chorobą somatyczną.
Photo created by starline - www.freepik.com
Choroby psychosomatyczne, a zaburzenia somatopsychiczne
W podejściu do chorób somatycznych coraz częściej oprócz czynników biologicznych wyróżnia się różne czynniki psychospołeczne. W chorobach możemy rozpatrywać czynniki psychiczne na dwa sposoby: bardziej jako skutek oraz bardziej jako przyczyna. To podejście warunkuje odmienne nazewnictwo
Klasyfikacja chorób psychosomatycznych
Zaburzenia psychosomatyczne można podzielić na trzy grupy (Ścigała):
Manfred Bleuler wśród chorób psychosomatycznych wymienia: