Bóle kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którą borykają się ludzie na całym świecie. Praktycznie nie ma człowieka, który w swoim życiu chociaż jeden raz nie odczuwałby dolegliwości krzyża, kręgosłupa szyjnego lub piersiowego.

Photo created by Jcomp - www.freepik.com

Bóle kręgosłupa spowodowane są różnymi czynnikami, bardzo często dotykają pacjentów w krajach rozwiniętych, a ich przyczyną jest niezdrowy tryb życia: brak ruchu, nadwaga, siedząca praca, niewłaściwa postawa ciała, palenie tytoniu, zła pozycja podczas snu, ale także życie w ciągłym stresie, na który mięśnie reagują wzmożonym napięciem.

Najczęstszą przyczyną bólu kręgosłupa, zwłaszcza w części lędźwiowej jest dyskopatia, będąca wynikiem przesunięcia się lub wypadnięcia zwyrodnieniowo zmienionego lub przerwanego pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego (przepukliny jądra miażdżystego) ze szpary międzykręgowej do kanału kręgowego, czego konsekwencją jest ucisk na korzenie nerwowe segmentów lędźwiowych. Dyskopatia może wystąpić na kilku poziomach praktycznie każdego odcinka kręgosłupa: szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Bardzo często powstaje też pomiędzy ostatnim kręgiem lędźwiowym i pierwszym kręgiem kości krzyżowej (L5/S1).

 

Rwa kulszowa to ucisk przepukliny jądra miażdżystego w dolnym odcinku kręgosłupa, spowodowany obrzękiem lub zwyrodnieniem stawu na jeden z najdłuższych nerwów w naszym ciele – nerw kulszowy.

 

Ból typowy dla rwy kulszowej jest ostry, promieniuje od dolnej części pleców wzdłuż nerwu kulszowego aż do stopy. Towarzyszy mu często uczucie mrowienia i drętwienia kończyny.

 

W ostrej postaci pacjent jest unieruchomimy i nie może wykonywać nawet prostych codziennych czynności.

 

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to choroba reumatyczna, która objawia się poranną sztywnością i przewlekłymi bólami. Celem leczenia jest jak najdłuższe i najbardziej efektywne utrzymanie elastyczności kręgosłupa.

W leczenie bólów kręgosłupa stosuje się:

  • odpoczynek
  • farmakoterapię (niesterydowe leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, kortykosteroidy)
  • fizykoterapię i rehabilitację
  • masaże i ćwiczenia rozciągające
  • akupunkturę i akupresurę
  • leczenie operacyjne – w przypadku nieskuteczności metod zachowawczych.

Jedną z najnowszych, skutecznych (potwierdzonych w badaniach klinicznych) metod wykorzystywanych w leczeniu bólów kręgosłupa oraz wzmożonego napięcia mięśni jest stosowana naszej placówce terapia w specjalnej kapsule floatingowej.

 

Przebywanie w kapsule w stanie deprywacji sensorycznej ma korzystny wpływ na psychikę, uwalnia od stresu, a co za tym idzie redukuje nadmierne napięcie mięśni i uwalnia od bólu. Dodatkowo dzieje się to w stosunkowo krótkim czasie i bezwysiłkowo.

 

Po odbyciu kilku sesji w kapsule floatingowej pacjent powinien odczuwać dużą ulgę w dolegliwościach.

Zabieg w kapsule floatingowej przeciwdziała procesom degeneracyjnym i zapalnym oraz prowadzi do regeneracji krążków międzykręgowych (dysków) zmniejszając i zatrzymując proces deformacji kręgosłupa.

 

Floating jest jedną z najbardziej skutecznych terapii w leczeniu schorzeń wszystkich odcinków kręgosłupa.

 

Roztwór rozpuszczonej soli EPSOM jest dodatkowym wartościowym elementem terapii łagodzącej dolegliwości bólowe.

 

W Centrum Psychosomatyki w leczeniu przewlekłych dolegliwości kręgosłupa stosujemy z powodzeniem także inną metodę terapeutyczną – zabiegi w komorze HBOT.

Tlenoterapia hiperbaryczna jest dziś standardem w leczeniu schorzeń zapalnych, reumatoidalnych i przewlekłych dolegliwości bólowych.

Zabieg poprzez eliminację stanu zapalnego oraz innych czynników immunologicznych znacząco hamuje rozwój procesu chorobowego.

 

Tlen podawany pod wysokim ciśnieniem

  • koi ból, znieczula
  • zmniejsza markery stanu zapalnego
  • regeneruje wszystkie tkanki ustroju.

Bardzo często Pacjenci już po trzech seansach w komorze hiperbarycznej odczuwają znaczące zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa, a efekty terapii stosowanej regularnie są bardzo pozytywnie odbierane przez osoby zmagające się z przewlekłą chorobą.

W naszym Centrum do leczenia schorzeń kręgosłupa i narządu ruchu wykorzystujemy innowacyjne terapie w komorze HBOT oraz kapsule floatingowej.

Więcej informacji na www.floatingtarnow.pl oraz www.oxymedicina.pl