Budzenie się z lękiem

Dlaczego budzimy się z lękiem ?

Uczucie lęku jest problemem z którym zmaga się bardzo wielu ludzi na całym świecie.

Lęk to stan napięcia i oczekiwania na „bliżej nieokreśloną sytuację lub doświadczenie”.

Strach jest łatwiej zdefiniować i zrozumieć ponieważ dotyczy konkretnego zagrożenia na przykład napaści, ukąszenia czy zranienia ( o tym już pisaliśmy na naszej stronie ).

Lęk natomiast występuje w kontekście zagrożeń irracjonalnych przy braku subiektywnego czynnika zagrażającego.

Objawami somatycznymi lęku są między innymi: bóle serca, napięcie mięśniowe, bóle brzucha, głowy, wzmożona potliwość i wiele innych reakcji organizmu.

DLACZEGO ZATEM BUDZIMY SIĘ RANO Z LĘKIEM?
Boimy się, a nie wiemy dlaczego…?

Serce kołacze, mięśnie są napięte, ciało spocone, „głowa ciężka”, wysokie ciśnienie i… „towarzyszy nam przerażające uczucie lęku”.
…a jeszcze nie rozpoczęliśmy dnia.

Zaczynamy się panicznie bać, ale nie wiemy czego…?

Lęk pojawia się znikąd…

W przypadku strachu wiemy „dlaczego się boimy”, a lęk to emocja która jest dla nas bardzo nieprzyjemnym, ale nieznanym doświadczeniem.

JAKA ZATEM JEST PRZYCZYNA „PORANNEGO LĘKU”?
JAK MOŻEMY PORADZIĆ SOBIE Z LĘKIEM, KTÓRY WYBUDZA NAS ZE SNU?

Odpowiedź na te pytania „nie jest taka prosta”.
Przyczyn „porannego lęku” może być bardzo dużo.

Najprościej byłoby powiedzieć, że przyczyną jest CODZIENNY STRES, ale każdy człowiek reaguje inaczej na różne wydarzenia życiowe.

To co dla jednego będzie bardzo obciążającym i traumatycznym wydarzeniem, u innego „nie zakłóci jego równowagi psychofizjologicznej i nie przekroczy zdolności skutecznego poradzenia sobie ze stresorem”.

Wszystko zależy od „naszej konstrukcji psychicznej i mechanizmów obronnych” jakimi dysponuje nasza psychika.

Nie bez znaczenia w przypadku „porannych lęków” jest również fakt, że tuż przed obudzeniem się mamy najwyższy poziom kortyzolu we krwi czyli tzw. „hormonu stresu”.

Nie można tego zmienić, ale można „nauczyć nasz organizm” reagowania na sytuacje stresowe w taki sposób, żeby nie dochodziło do maksymalnych wzrostów tego hormonu we krwi.

Wiele jest przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się „porannych lęków” na przykład nieodpowiednia dieta, zbyt dużo kawy i cukru, brak ruchu, nieregularne godziny snu, alkohol oraz „oglądanie do późnych godzin nocnych np. smartfona…”

Jednak najistotniejszy jest nasz sposób reagowania na sytuacje dnia codziennego, stresory w pracy i domu.

Dlatego tak istotna jest „praca nad sobą” i nauka pozytywnego myślenia .

W CENTRUM PSYCHOSOMATYKI w leczeniu pacjentów borykających się z „porannymi lękami” stosujemy holistyczne podejście polegające na łączeniu metod psychologicznych, fizjoterapeutycznych, zabiegów w KAPSULE FLOATINGOWEJ oraz KOMORZE HIPERBARYCZNEJ OXYMEDICINA, a także masaży punktów spustowych i technik redukcji stresu.

Szczególną uwagę zwracamy też na naukę prawidłowego GŁĘBOKIEGO ODDYCHANIA, odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz medytację, a czasem u wybranych pacjentów stosujemy hipnoterapię.

Więcej informacji na :

www.floatingtarnow.pl

www.oxymedicina.pl

www.saunatarnow.pl