Nerwice

Nerwica to zaburzenie psychiczne, którego źródłem mogą być nierozwiązane konflikty zewnętrzne, przewlekłe choroby somatyczne oraz traumatyczne doświadczenia życiowe. Zaburzenia nerwicowe bardzo często objawią się pod postacią dolegliwości somatycznych: bólów brzucha, głowy, klatki piersiowej, objawów skórnych, nadciśnienia czy bezsenności. Nieleczone zwykle nasilają się i trwają wiele lat. Aby zdiagnozować nerwicę należy obserwować wszelkie objawy, zarówno psychiczne jak i fizyczne. Obecnie szacuje się, że blisko 10 milionów Polaków cierpi na „nerwicę”, ale tylko niewielka część osób chorujących poddaje się terapii.

 

Nerwica może objawiać się w bardzo podstępny sposób i często dopiero po latach udaje się w pełni zdiagnozować chorobę. Do jej objawów należy: lęk, przewlekły ból, niepokój, nadpobudliwość, bezsenność, koszmarne sny, przewlekłe zmęczenie, problemy z koncentracją, wycofanie się z życia towarzyskiego, obawa przed kontaktami z innymi ludźmi, brak zainteresowań, brak motywacji do życia i rozwoju zawodowego i osobistego. Zwykle tym objawom towarzyszą dolegliwości somatyczne: bóle głowy, biegunki, bóle brzucha, nadciśnienie, arytmia serca, bóle kostno-stawowe, przewlekłe infekcje, chroniczne zmęczenie, zaburzenia życia seksualnego, brak orgazmu, impotencja, suchość w ustach, nadmierna potliwość.

Photo created by yanalya - www.freepik.com

Wszystkie rodzaje nerwic (fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia somatyzacyjne, hipochondrie) łączy dążenie pacjenta do unikania czynników mogących wywołać objawy, często związane z wycofywaniem się z życia zawodowego i towarzyskiego.

 

Jednak nawet w takim przypadku przy braku podjęcia odpowiedniego leczenia dolegliwości bardzo często także pojawiają się, a nawet nasilają się w miarę upływu lat.

 

Bardzo często to właśnie objawy wegetatywne (psychosomatyczne) są najbardziej uciążliwe dla pacjenta.

 

Podstawą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, psychoedukacja, techniki redukcji stresu, hipnoza, terapie rodzinne oraz w wybranych przypadkach farmakoterapia.

 

Bardzo skuteczną metodą terapii niektórych zaburzeń nerwicowych są stosowane od lat na świecie oraz od kilku lat w Polsce zabiegi w specjalnej kapsule floatingowej.

Floating to przeprowadzona w specjalnych warunkach deprywacja sensoryczna, terapia ograniczenia bodźców środowiskowych (z ang. R.E.S.T. – Restricted Environmental Stimulation Therapy). Poprzez terapie R.E.S.T. następuje wyciszenie lęku i uspokojenie organizmu. Sesje w kabinie sensorycznej zmniejszają lub całkowicie eliminują nerwice, natrętne myśli, ułatwiają koncentrację, pozwalają na pokonanie strachu, redukują przewlekłe dolegliwości bólowe oraz chroniczne stany napięcia nerwowego.

 

Korzystający z floatingu na całym świecie podkreślają, że jest to jeden z najlepszych sposobów redukcji stresu. Badania naukowe pokazują, że głęboki relaks posiada trwały efekt zwiększając redukcję ACTH, adrenaliny, noradrenaliny i poziomu kortyzolu.

 

Jest praktycznie niemożliwym, aby doświadczyć lęku będąc w stanie relaksu w kabinie floatingowej.

 

W stanie głębokiego relaksu i spokoju wewnętrznego i zewnętrznego, można łatwiej wpłynąć na procesy psychiczne i z dłużej trwającym efektem niż bez pomocy kabiny. Przy regularnym korzystaniu z zabiegów w kapsule floatingowej osiąga się spokój, który zwiększa tolerancję na stres oraz leczy przewlekłe zaburzenia nerwicowe.

 

Środowisko REST jest uważane, z punktu widzenia biofeedback-u, za system który wzmacnia związek pomiędzy świadomością, a fizjologią poprzez redukcję informacji płynących z „zewnątrz”. Deprywacja sensoryczna zmniejsza ilość dopływających bodźców z zewnątrz do organizmu, a w warunkach floatingu, każdy jest świadomy najróżniejszych informacji fizjologicznych (np. napięcia mięśni, rytmu serca, itd.), których często „normalnie” jesteśmy nieświadomi. Przeprowadzone badania wskazują na pożyteczne zastosowanie terapii floatingu w redukcji bólu, stresu i napięcia nerwowego.

Floating daje doskonałe efekty w leczeniu lęku, bezsenności, przewlekłego bólu i zaburzeń psychosomatycznych. Niezwykłą cechą floatingu jest wprowadzenie pacjenta w stan głębokiej relaksacji psychicznej i fizycznej. To uzupełnienie i alternatywa dla różnych form psychoterapii.

Więcej informacji na www.floatingtarnow.pl