Terapia blizn, stopy cukrzycowej i trudno gojących się ran

Zabiegi HBOT OXYMEDICINA

Blizna to miejsce po ranie, które powstaje w trakcie procesu gojenia się tkanek.

Blizny mogą powstawać w wyniku zabiegów chirurgicznych, stanów zapalnych lub urazów.

Im większa i głębsza rana tym najczęściej blizna jest bardziej widoczna, chociaż nie jest to regułą, ponieważ czasem płytkie urazy mogą powodować duże i rozległe zmiany na skórze.

Charakterystyczny wygląd mają blizny po zabiegach operacyjnych, zwykle początkowo są wypukłe i ciemniejsze, z czasem stają się mniejsze i zmieniają kolor na jaśniejszy, o ile nie powstanie tzw. „bliznowiec” (keloid), czyli wypukła zgrubiała narośl na skórze najczęściej w kolorze czerwonym lub nawet fioletowym.

Działanie terapeutyczne w zakresie leczenia blizn zależy od jej rodzaju, morfologii, lokalizacji, wielkości, a także od czasu, jaki minął od ich powstania.

Z punktu widzenia kosmetycznego bardzo dużo problemów sprawiają też „blizny potrądzikowe” i „po ospie wietrznej”, ponieważ mają postać zagłębienia i określane są jako „zanikowe”.

Po oparzeniach blizny są zwykle wypukłe, trudno goją się i powodują uczucie „ciągnięcia i bólu”.

Najlepiej jak najwcześniej zadbać o prawidłowe gojenie się rany i pielęgnację miejsca w którym tworzy się blizna.

Wczesna rehabilitacja blizny znacznie poprawia jej wygląd, sprzyja prawidłowemu procesowi wytwarzania tkanek i włókien kolagenowych. Prawidłowo pielęgnowane i mobilizowane blizny z czasem stają się płaskie, blade i prawie niewidoczne.

Jednak nawet nieestetyczne i bardzo widoczne przetrwałe blizny można zmniejszyć lub całkowicie zlikwidować różnymi metodami medycznymi, terapeutycznymi i kosmetologicznymi, a czasem chirurgicznymi.
Jako terapię pierwszego rzutu w profilaktyce blizn stosuje się specjalne plastry i żele silikonowe.

Bardzo dużym wyzwaniem jest leczenie ran przewlekłych owrzodzeń żylnych, odleżyn i stopy cukrzycowej.
Ze względu na niezwykle złożoną patologię rany przewlekłej tylko wielokierunkowe
i całościowe podejście do leczenia może przynieść pożądany efekt kliniczny.

W Centrum Psychosomatyki FLOATINGTARNOW OXYMEDICINA w terapii trudno gojących się ran, stopy cukrzycowej, odleżyn i blizn stosujemy między innymi zabiegi w komorze hiperbarycznej OXYMEDICINA, a w niektórych przypadkach także w specjalnej kapsule floatngowej.

Więcej na :

www.floatingtarnow.pl

www.oxymedicina.pl