Nerwica serca

Nerwica serca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób psychosomatycznych, której objawy ściśle wiążą się ze stresem, ciągłym napięciem i brakiem umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu. To odmiana nerwicy lękowej.

 

Objawom somatycznym towarzyszą z reguły symptomy o podłożu psychicznym – silny niepokój i lęk połączony z obawą o własne życie.

 

Nerwicę serca łatwo pomylić z chorobą kardiologiczną, dlatego, aby rozpoznać tą chorobę należy przeprowadzić szczegółowe badania kardiologiczne, ponieważ objawy są podobne do tych jakie diagnozujemy w przypadku innych zaburzeń pracy serca.

Chorzy na nerwicę serca najczęściej skarżą się na:

  • niespecyficzne, rozlane bóle w klatce piersiowej, niemające związku z wysiłkiem fizycznym
  • przyspieszone bicie serca oraz zaburzenia rytmu pod postacią tzw. skurczów dodatkowych
  • duszności i charakterystyczny dla nerwicy brak możliwości wzięcia pełnego oddechu
  • nadmierne pocenie się
  • osłabienie
  • wysokie lub niskie ciśnienie

Oprócz wymienionych powyżej objawów pacjent w okresach zaostrzenia choroby odczuwa silny niepokój psychiczny i ruchowy oraz lęk o własne życie.

 

Przyczyną nerwicy serca jest zwykle długotrwałe napięcie emocjonalne. Życie w stresie powoduje produkcję większej ilości adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu, które pobudzają nasz układ nerwowy i niekorzystnie działają na niektóre receptory znajdujące się w mięśniu sercowym. Serce staje się nadwrażliwe i cały układ wegetatywny reaguje niekorzystnie na najmniejsze sytuacje stresowe, jakich doświadczamy w codziennym życiu.

 

Nerwica serca dotyka głównie osoby młode, które nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami i stawiają przed sobą często zbyt wygórowane cele w życiu.

Jak poradzić sobie z nerwicą serca?

Chory ze zdiagnozowaną nerwicą serca powinien przede wszystkim zmienić swój styl życia i nauczyć się innego sposobu przeżywania napięć emocjonalnych. Istotna jest także regularna aktywność fizyczna.

 

Najważniejsze jest jednak skorzystanie z pomocy psychologicznej i nauczenie się odpowiedniego reagowania w sytuacjach stresowych.

 

Korzystne w łagodzeniu napięcia są również ćwiczenia rozciągające i oddechowe.

W Centrum Psychosomatyki w terapii pacjentów z nerwicą serca stosujemy zabiegi w kapsule floatingowej, komorze HBOT oraz techniki redukcji stresu i zajęcia relaksacyjne oraz terapeutyczne z psychologiem.

 

Podczas zabiegu w komorze floatingowej  doświadczamy braku grawitacji oraz ograniczenia bodźców zewnętrznych czyli tak zwanej deprywacji sensorycznej.

 

Dzięki odczuciu nieważkości, uwalniając umysł od bodźców zewnętrznych przechodzimy w stan głębokiego, terapeutycznego relaksu. Ten stan wykorzystujemy między innymi w leczeniu nerwicy serca.

 

Pacjent poddawany takiej innowacyjnej terapii osiąga stan odprężenia, który jest zbliżony do stanu lewitacji. Mózg zmniejsza ilość wysyłanych impulsów ze względu na brak odczuwanej grawitacji. Organizm produkuje znaczne ilości endorfin oraz enkefalin, równolegle znacznie obniża się poziom hormonu stresu czyli kortyzolu.

 

Sesje w kabinie sensorycznej zmniejszają lub całkowicie eliminują nerwice, obniżają ciśnienie i normalizują prace układu wegetatywnego.

W terapii osób borykających się z nerwicą serca, a także innymi chorobami układu krążenia stosujemy również zabiegi w komorze HBOT. Podczas sesji dostarczamy tlen do wszystkich narządów i tkanek w naszym organizmie.

 

Tlenoterapia hiperbaryczna to bardzo skuteczna metoda leczenia, która dzięki poprawie kondycji i zwiększeniu ilości komórek macierzystych w organizmie, zapewnia pełną regenerację i rewitalizację wszystkich tkanek w naszym ciele.

 

Zabiegi HBOT poprzez poprawę pracy wszystkich narządów, normalizują pracę układu wegetatywnego i pozytywnie wpływają na nadwrażliwe na bodźce serce.

 

Więcej informacji na www.floatingtarnow.pl oraz www.oxymedicina.pl