Jak dzięki ENDORFINOM poradzić sobie ze stresem ?

Stres towarzyszy nam codziennie .

Życie w pośpiechu, problemy zawodowe, rodzinne, zdrowotne, ekonomiczne to sytuacje z którymi boryka się bardzo wielu ludzi .

Długotrwale utrzymujące się napięcie emocjonalne prowadzi do licznych dolegliwości i poważnych chorób kardiologicznych, neurologicznych oraz zaburzeń funkcjonowania praktycznie każdego układu naszego ciała.

Umiejętność odpoczywania to w dzisiejszych czasach trudna sztuka, warta jednak opanowania…

W odpowiedzi na stres następuje cała kaskada zjawisk, które zwiększają szansę na wyjście cała z zagrażającej sytuacji.

Dzieje się to w dużej mierze dzięki aktywacji współczulnego układu nerwowego oraz wydzielania adrenaliny.

Adrenalina daje nam dodatkową siłę i znieczula nasz system nerwowy, jednak w sytuacjach ekstremalnego bólu zdecydowanie nie wystarcza.
Wywołuje też mnóstwo negatywnych skutków w naszym organizmie ( wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca) …

Dlatego mamy jeszcze całą grupę hormonów, których zadaniem jest maskowanie bólu, lęku i napięcia – TO ENDORFINY.

Co to są endorfiny?

Endorfiny to hormony, które wydzielają się między innymi podczas wysiłku fizycznego ( np. długiego biegu), ale także podczas słuchania muzyki, śmiechu, medytacji czy relaksacji w KAPSULE FLOATINGOWEJ .

ENDORFINY wytwarzane są w ośrodkowym układzie nerwowym, budową chemiczną przypominają …morfinę, a nazywane są „hormonami szczęścia” .

Poziom ENDORFIN znacząco zwiększa się w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, tańca, zabawy, intensywnego śmiechu i rozmowy w gronie przyjaciół.

Podobnie w trakcie godzinnej sesji deprywacyjnej w KAPSULE FLOATINGOWEJ także wzrasta znacznie ilość „hormonów szczęścia” czyli ENDORFIN w naszym organizmie.

W życiu codziennym doświadczając stresu częściej przeżywamy ból emocjonalny (psychiczny) niż fizyczny.

Dlatego należy nauczyć się odpoczywać i… produkować ENDORFINY .

Jak zatem powinniśmy efektywnie odpoczywać?

Bóle mięśni i stawów, problemy ze snem, wybudzanie się w nocy pomiędzy 3.00 a 5.00 rano, niepokój, drażliwość – to ostrzeżenia, że przekraczamy próg harmonijnego działania naszego ciała i umysłu.

Jeżeli w odpowiednim momencie naszego życia nie zareagujemy na te ostrzeżenia to w konsekwencji pojawią się liczne problemy z funkcjonowaniem organizmu.

Musimy zatem nauczyć się odpoczywać .

Powinniśmy bezwzględnie zapewnić sobie czas na relaks „w harmonogramie każdego dnia, tygodnia, miesiąca i roku”.

Codziennie musimy znaleźć „kilka chwil” na własne hobby, sport, czytanie książek, a podczas weekendu koniecznie przynajmniej na kilka godzin zaplanujmy długi spacer lub wycieczkę „na świeżym powietrzu”, natomiast w cyklu rocznym nigdy nie zapominajmy o urlopie letnim i zimowym .

Dzięki temu nasz organizm w takich warunkach potrafi „przejść na zupełnie inny tryb działania”, zmniejszając poziom stresu, obniżając ciśnienie, tętno i produkując zbawienne „hormony szczęścia” czyli ENDORFINY .

W CENTRUM PSYCHOSOMATYKI OXYMEDICINA FLOATING TARNÓW możemy Państwu zaproponować bardzo skuteczną formę relaksacji i regeneracji ciała i umysłu (podczas której także wytwarzają się bardzo duże ilości ENDORFIN) – sesje terapeutyczne w KAPSULE FLOATINGOWEJ oraz KOMORZE OXYMEDICINA.

Prowadzimy również psychologiczną terapię przewlekłego bólu, bezsenności, lęków, treningi autogenne Schultza i Jacobsona oraz psychoterapię behawioralno –poznawczą.