Regeneracja i poprawa wydolności w sporcie wyczynowym oraz amatorskim

Regeneracja w sporcie zarówno wyczynowym, jak też amatorskim jest niezwykle ważnym elementem planu treningowego, niektórzy nawet uważają, że najważniejszym…

 

Proces regeneracji organizmu jest wielowymiarowy i zachodzi głównie w sferze fizycznej, ale dotyczy także równowagi psychicznej. Polega na odzyskaniu utraconej podczas pracy energii, po to, by móc efektywnie wykonywać tę pracę ponownie.

 

Zdrowy ludzki organizm posiada naturalne mechanizmy regeneracyjne oraz naprawcze, które w sprzyjających warunkach przywracają harmonię i homeostazę w ciele.

 

Do  metod regeneracji naszego ciała należy:

 • odpoczynek
 • prawidłowe nawodnienie
 • odpowiednia celowana suplementacja
 • stretching
 • efektywny sen (co najmniej 7 godzin)
 • schłodzenie mięśni lodem lub zimną wodą
 • masaż
 • sauna (ale nie zaraz po treningu)

Designed by Freepik- www.freepik.com

W Centrum Psychosomatyki proponujemy najnowocześniejsze i bardzo efektywne metody regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym, które mają także bardzo pozytywny wpływ na zwiększenie wydolności sportowców – zabiegi w kapsule floatingowej i komorze hiperbarycznej.

 

Taką formę regeneracji powysiłkowej stosują najlepsi sportowcy wyczynowi na całym świecie.

 

Floating to rewolucyjna, kosmiczna metoda relaksacji, rehabilitacji, regeneracji i odmładzania całego organizmu, polegająca na swobodnym unoszeniu się ciała w specjalnej terapeutycznej kapsule. Kapsuła jest wypełniona wodą nasyconą solą EPSOM (podobnie jak w Morzu Martwym). Podczas zabiegu doświadczamy braku grawitacji oraz ograniczenia bodźców zewnętrznych w około 90%, czyli tak zwanej deprywacji sensorycznej.

Sesje floatingowe kierowane są do osób uprawiających różne dyscypliny sportowe.

 

Dzięki floatingowi zmniejsza się powysiłkowy ból mięśni i zwiększa się wydajność treningów, obniża się ryzyko wystąpienia kontuzji oraz znacząco spada poziom kwasu mlekowego, a organizm lepiej regeneruje się po obrażeniach i intensywnym treningu.

 

Z terapii w kapsule floatinngowej korzystają profesjonalni sportowcy oraz osoby uprawiające amatorsko różne dyscypliny sportu.

Z kolei zabiegi w specjalnej komorze HBOT, którą dysponuje nasza placówka to rewitalizacja i regeneracja wszystkich komórek ciała.

 

Tlenoterapia pod wysokim ciśnieniem gwarantuje szybszą regenerację po ciężkim, wysiłkowym treningu, redukuje deficyt tlenowy i pozwala szybciej wrócić do formy po ewentualnej kontuzji.

 

Dzięki terapii zwiększa się ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Ponadto poprawia się metabolizm i zmniejsza się poziom odwodnienia organizmu.

 

Dla każdego sportowca kondycja fizyczna jest kwestią niezwykle ważną. Dlatego najlepsi zawodnicy swój trening wzbogacają o regularne zabiegi tlenoterapii hiperbarycznej, która wspiera ogólny stan zdrowia oraz znacznie redukuje czas niezbędny do regeneracji po wzmożonym wysiłku.

Każda niemalże dyscyplina sportowa naraża swoich zawodników na duże prawdopodobieństwo wystąpienia urazów, kontuzji, czy złamań. Tlenoterapia hiperbaryczna ma niezwykle korzystny wpływ na procesy regeneracyjne – przyspiesza gojenie się ran, ustępowanie obrzęków, redukuje stany zapalne towarzyszące kontuzjom oraz wzmaga produkcję kolagenu. Sportowcy, którzy korzystają z zabiegów, potwierdzają szybszy powrót do całkowitej sprawności fizycznej.

 

Korzystne oddziaływanie HBOT na sportowców to:

 • zwiększenie przepływu natlenionej krwi do uszkodzonych tkanek i wiążąca się z tym szybsza regeneracja ciała
 • redukcja obrzęków
 • łagodzenie stanów zapalnych
 • wzrost liczby komórek macierzystych
 • lepsza koncentracja
 • zwiększona wydolność organizmu
 • szybsza regeneracja po wysiłku
 • wzmocnienie układu immunologicznego

Z zabiegów w komorze hiperbarycznej z powodzeniem korzystają zarówno zawodowi sportowcy, jak również osoby uprawiające sport amatorsko.

 

Więcej informacji na stronie www.floatingtarnow.pl oraz www.oxymedicinatarnow.pl