Jelito drażliwe - IBS

Zespół jelita drażliwego IBS to przewlekła choroba jelit, z którą borykają się miliony ludzi na całym świecie. Schorzenie dotyczy jelita cienkiego i grubego i objawia się przewlekłymi bólami brzucha, biegunkami, zaparciami i wzdęciami. Dolegliwości nie są uwarunkowane obiektywnymi zmianami organicznymi oraz  biochemicznymi co oznacza, że w badaniach klinicznych nie obserwuje się uszkodzeń strukturalnych jelit, ani zmian parametrów biochemicznych.

Chorzy z zespołem jelita drażliwego wykazują zwiększoną wrażliwość przewodu pokarmowego na różne bodźce, zwłaszcza mechaniczne, na przykład odczuwają wzdęcia brzucha przy małej ilości gazów w jelitach lub uczucie parcia przy niewielkim wypełnieniu odbytnicy stolcem, albo biegunki zaraz po spożytym posiłku.

 

Zgodnie z definicją głównymi objawami zespołu jelita drażliwego są bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Objawy te pojawiają się zwykle w wieku 20–40 lat.

 

Warunkiem rozpoznania zespołu jest utrzymywanie się objawów przynajmniej przez 3 miesiące. Bóle brzucha mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza. Towarzyszy im biegunka lub zaparcie stolca albo naprzemienna biegunka z zaparciem. Wypróżnienie przynosi na ogół ulgę w bólach.

U większości pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS) występują zaburzenia w sferze psychologicznej, najczęściej lęk i depresja, które mają niekorzystny wpływ na nasilenie dolegliwości.

Największe znaczenie ma jednak ból brzucha, odczuwany przy stosunkowo niedużych zaburzeniach jelitowych. Stres może nasilać dolegliwości bólowe i zaburzać perystaltykę.

 

Przyczyna zespołu jelita drażliwego nie jest do końca wyjaśniona, pomimo licznych badań prowadzonych od wielu lat przez lekarzy na całym świecie.

 

Do najważniejszych czynników odgrywających rolę w rozwoju tej choroby należą:

  • zaburzenia funkcji motorycznej jelit
  • nadwrażliwość trzewna
  • zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej
  • przebycie biegunki infekcyjnej
  • przewlekły stres

Czynność motoryczna jelit polega na naprzemiennym kurczeniu się i rozkurczaniu mięśniówki jelit, dzięki czemu treść pokarmowa przesuwa się w kierunku od żołądka do końca jelita grubego. Proces ten odbywa się nieświadomie i podlega ścisłej kontroli nerwowej oraz hormonalnej. W zespole jelita drażliwego perystaltyka ulega zaburzeniu, co przejawia się biegunką (przy zbyt szybkiej perystaltyce) lub zaparciem stolca (przy zwolnionej perystaltyce).

 

W terapii zespołu jelita drażliwego stosuje się specjalne diety (FODMAP – dieta o małej zawartości fermentujących oligo-, di- i monosacharydów), dietę bezglutenową, dietę bogatoresztkową (postać zaparciowa IBS C), leczenie farmakologiczne oraz leczenie psychologiczne, polegające na redukcji stresu i umiejętności radzenia sobie z chorobą i trudnościami życia codziennego.

Bardzo korzystne efekty przynoszą także zabiegi w kapsule floatingowej oraz komorze hiperbarycznej, medytacja, wizualizacje oraz hipnoterapia i zajęcia ruchowe.

 

Trwałe wyleczenie chorych z zespołem jelita drażliwego nie jest możliwe, jednak stosowanie zintegrowanej terapii opartej o techniki redukcji stresu, psychoterapię, dietę, floating oraz tlenoterapię hiperbaryczną przynosi bardzo korzystne efekty w leczeniu tej uciążliwej dla pacjentów przewlekłej choroby przewodu pokarmowego.

 

Więcej informacji na www.floatingtarnow.pl oraz www.oxymedicina.pl