Fibromialgia - przewlekły ból i chroniczne zmęczenie

Fibromialgia to przewlekła choroba objawiająca się bólem i wzmożonym napięciem mięśni całego ciała. To choroba niechętnie diagnozowana przez lekarzy ze względu na bardzo niespecyficzne dolegliwości nie tylko ze strony układu ruchu, ale także innych narządów naszego organizmu.

Jednym z bardzo dokuczliwych dla pacjenta objawów jest także trwające wiele miesięcy, a nawet lat chroniczne zmęczenie nie mające związku z wysiłkiem fizycznym, czy umysłowym i nie znajdujące potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych i obrazowych.

 

Fibromialgia jest chorobą charakteryzującą się rozległym bólem mięśni, tkanek miękkich, kości i stawów oraz występowaniem na całym ciele obszarów o większej nadwrażliwości (bolesności) czyli tzw. punktów spustowych, szczególnie reagujących na ucisk.

 

U pacjentów borykających się z tym schorzeniem występują także zaburzenia snu i odczucie sztywności ciała, skłonność do lęku i depresji.

Fibromialgia jest chorobą psychosomatyczną.

Objawy są tylko subiektywnie odczuwane przez pacjentów, nie znajdują potwierdzenia w badaniach i dlatego niestety to schorzenie często nie jest rozpoznawane przez lekarzy, pomimo skarg i dolegliwości pacjentów.

 

Nie istnieje jedna przyczyna fibromialgii.

Wśród czynników wywołujących wymienia się: depresję, stres, przewlekłe zmęczenie, zespół jelita drażliwego, przebyte wcześniej infekcje, a także traumatyczne doświadczenia życiowe.

 

Najczęściej chorują osoby w wieku między 30 a 60 rokiem życia.

 

Ból całego ciała, przewlekłe zmęczenie, objawy wegetatywne, depresja i bezsenność znacznie utrudniają życie osobom zmagającym się z tym schorzeniem.

 

Nawet jeżeli choroba zostanie rozpoznana to nie ma jednego leku, który mógłby pomóc pacjentom.

Jak możemy pomóc?

 

W Centrum Psychosomatyki dysponujemy nowoczesnymi, innowacyjnymi metodami terapeutycznymi, dzięki którym z powodzeniem możemy znacznie zmniejszyć dolegliwości bólowe u pacjentów z fibromialgią, podnieść Ich komfort życia, a przy kompleksowym leczeniu opartym o zabiegi fizykoterapeutyczne oraz techniki redukcji stresu doprowadzić do remisji tej uciążliwej choroby.
Programy radzenia sobie z cierpieniem są stosowane zazwyczaj jako ostatnia deska ratunku u pacjentów, u których zawiodły wszelkie metody walki z przewlekłym bólem.

Zabiegi w kapsule floatingowej mogą odgrywać ważną rolę w procesie zwalczania chronicznego bólu, między innymi poprzez szybką i efektywną redukcję napięcia mięśni.

 

Już po kilku zabiegach osoba chora odczuwa tymczasową ulgę, co daje nadzieję, że terapia floatingu oraz inne strategie relaksacyjne stosowane w naszym Centrum Psychosomatyki doprowadzą do całkowitej redukcji objawów bólowych.

 

Redukcja objawów po sesji floatingu może zwiększyć motywację pacjenta i zainteresowanie dalszym planem terapii.

 

Specjalnie przygotowane i stosowane w naszej placówce programy terapeutyczne takie jak: techniki oddychania, techniki redukcji napięcia mięśniowego, hipnoza i terapia z psychologiem oraz floating  oraz zabiegi w komorze HBOT przynoszą bardzo korzystne efekty w leczeniu pacjentów z fibromialgią.

 

Podczas zabiegu HBOT – Hyperbaric Oxygen Therapy dostarczamy tlen do wszystkich narządów i tkanek w naszym organizmie. Tlenoterapia hiperbaryczna to skuteczna metoda leczenia przewlekłego bólu – dzięki zwiększeniu ilości komórek macierzystych w organizmie doprowadzamy do regeneracji i rewitalizacji wszystkich tkanek.

 

W terapii osób zmagającymi się z fibromialgią stosujemy najczęściej zabiegi w kapsule floatingowej oraz kapsule hiperbarycznej HBOT oraz techniki redukcji stresu i trening Jacobsona.

 

Więcej informacji na www.floatingtarnow.pl oraz www.oxymedicina.pl