Jednym z bardzo dokuczliwych dla pacjenta objawów jest także trwające wiele miesięcy, a nawet lat chroniczne zmęczenie nie mające związku z wysiłkiem fizycznym, czy umysłowym i nie znajdujące potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych i obrazowych.
Fibromialgia jest chorobą charakteryzującą się rozległym bólem mięśni, tkanek miękkich, kości i stawów oraz występowaniem na całym ciele obszarów o większej nadwrażliwości (bolesności) czyli tzw. punktów spustowych, szczególnie reagujących na ucisk.
U pacjentów borykających się z tym schorzeniem występują także zaburzenia snu i odczucie sztywności ciała, skłonność do lęku i depresji.
Fibromialgia jest chorobą psychosomatyczną.
Objawy są tylko subiektywnie odczuwane przez pacjentów, nie znajdują potwierdzenia w badaniach i dlatego niestety to schorzenie często nie jest rozpoznawane przez lekarzy, pomimo skarg i dolegliwości pacjentów.
Wśród czynników wywołujących wymienia się: depresję, stres, przewlekłe zmęczenie, zespół jelita drażliwego, przebyte wcześniej infekcje, a także traumatyczne doświadczenia życiowe.
Najczęściej chorują osoby w wieku między 30 a 60 rokiem życia.
Ból całego ciała, przewlekłe zmęczenie, objawy wegetatywne, depresja i bezsenność znacznie utrudniają życie osobom zmagającym się z tym schorzeniem.
Nawet jeżeli choroba zostanie rozpoznana to nie ma jednego leku, który mógłby pomóc pacjentom.