Stres

Skuteczne metody radzenia sobie ze stresem

STRES – „brzmi złowrogo” , ale jest naturalną reakcją każdego organizmu na różne wydarzenia życiowe NIE TYLKO NEGATYWNE, ale czasem także POZYTYWNE .

Jest reakcją mobilizującą , wyostrza naszą czujność i przygotowuje organizm do działania.

Stres jest zjawiskiem nieuchronnym i praktycznie nie możemy wyeliminować stresu z naszego życia.

Przyczyn stresu jest bardzo dużo: praca, szkoła, konflikty z innymi ludźmi, problemy finansowe, zdrowotne, ale też źródłem stresu może być… zakup nowego domu, samochodu, spotkanie ze znajomymi, a nawet …wyjazd na wakacje , czy święta w gronie rodziny.

Każdy z nas inaczej reaguje na stres. Jedni mają przyspieszone tętno, inni problemy z przewodem pokarmowym, bóle głowy lub wysokie ciśnienie, jeszcze inni cierpią na bezsenność i przewlekłe zaburzenia lękowe.

W początkowym okresie takich zaburzeń organizm po pewnym czasie „od ustąpienia sytuacji stresowej” sam wraca do równowagi psychofizycznej.

Jednak chroniczny stres utrzymujący się przez wiele tygodni lub miesięcy, a nawet lat może doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych, a w konsekwencji nawet do…śmierci .

Przewlekły stres osłabia układ odpornościowy, ponieważ pod wpływem produkowanego cały czas kortyzolu zmniejsza się liczba białych ciałek krwi oraz zdolność organizmu do wytwarzania przeciwciał.

Stres jest także jedną z przyczyn poważnych chorób kardiologicznych oraz neurologicznych, może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

Przewlekły stres również często wyzwala lub zaostrza objawy chorób z autoagresji takich jak: Hashimoto, choroba Gravesa – Basedowa, wrzodziejące zapalenia jelita grubego, cukrzyca, a także nowotwory.

Czy można zatem pokonać stres?

Nie wyeliminujemy stresujących sytuacji z naszego życia, ale możemy nauczyć się odpowiednio reagować „na wydarzenia, które spotykają nas w życiu”.

Przede wszystkim nie powinniśmy doprowadzać do tego, aby stres „kumulował się” w naszym organizmie.

Warto „o trudnych sytuacjach” porozmawiać z bliskimi lub psychologiem. Bardzo korzystnie działają różne techniki relaksacyjne, medytacja, trening Schultza i Jacobsona, a czasem relaksacyjne masaże, spacer czy ziołowa herbata. Bardzo korzystna jest wszelka aktywność fizyczna.

Jednak stale utrzymujący się wysoki poziom stresu i złe samopoczucie oraz reakcje psychosomatyczne naszego organizmu powinny nas skłonić do skorzystania z pomocy specjalistów.

W Centrum Psychosomatyki FLOATING TARNOW OXYMEDICINA kompleksowo zajmujemy się terapią osób borykających się z przewlekłym stresem.

W naszej placówce wykorzystujemy metody psychologiczne, psychoterapeutyczne, treningi relaksacyjne,
a także nowatorskie zabiegi redukujące poziom stresu w SPECJALNEJ KAPSULE FLOATINGOWEJ.

Więcej na:

www.floatingtarnow.pl

www.oxymedicina.pl

www.saunatarnow.pl